Zdrowy Białystok

Niedziela, 29 05 08:15

Ostatnia modyfikacja:niedziela, 29 05 2022

Nowa pracownia MR w USK w Białymstoku

bioskaner202204logoBioSkaner

 

 

 

W połowie kwietnia br. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku został oddany do użytku najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce. Zgodnie z deklaracjami producenta, wiodącej na rynkach światowych firmy Siemens Healthineers, aparatu w takiej konfiguracji nie ma żadna inna placówka w naszym kraju.
Tym co wyróżnia 1,5 teslowy aparat MAGNETOM Sola z technologią BioMatrix są najnowszej generacji cewki BioMatrix, wykorzystanie algorytmów TurboSuite oraz wysoce specjalistycznych, opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Należy podkreślić, że aparat ten może wykonać najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego. Biorąc pod uwagę fakt, że pracownia jest prowadzona przez Spółkę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pacjenci i naukowcy otrzymali do dyspozycji wspaniałe narzędzie, które podniesie jeszcze bardziej potencjał podlaskiej medycyny.
Wysoka jakość badań
W aparacie, który został zainstalowany w Białymstoku zastosowano szereg wysoce innowacyjnych rozwiązań, części z nich nie posiada żaden z rezonans w Polsce. MAGNETOM Sola to pierwszy na świecie 1,5 teslowy aparat z technologią BioMatrix, która umożliwia przebadanie każdego pacjenta w dowolnym zakresie. Urządzenie dopasowuje się do różnic anatomicznych, fizjologicznych i patologicznych poszczególnych pacjentów, eliminując wszystkie niepożądane skrajności. Dzięki innowacyjnym aplikacjom oraz technologii BioMatrix system zapewnia dostęp do badań tym pacjentom, którzy byli z nich wykluczeni ze względu na stan zdrowia lub złożoność badania. Dzięki wbudowanym czujnikom oddechu BioMatrix Sensors, MAGNETOM Sola umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie badań wymagających bramkowania oddechowego. Aparat zapewnia najwyższej jakości obrazy dzięki technologiom Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Pierwsze rozwiązanie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji (AI), umożliwiające krótszy czas skanowania i wyższej rozdzielczości, przy jednoczesnej kompensacji strat. Druga technika wykorzystuje głębokie uczenie (DL), umożliwiające poprawę jakości obrazów poprzez zwiększenie ostrości i eliminację artefaktów oraz uzyskanie doskonałej jakości obrazów uzyskiwanych dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. MAGNETOM Sola wyposażony jest dodatkowo w oprogramowanie zapewniające szybkie i właściwe rozpoznanie zmian i sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii, co optymalizuje czas trwania całego procesu leczenia. W ramach inwestycji zwiększono również możliwości analizy obrazów jakie są wykonywane. Zainstalowano nową wersję serwera postprocesingowego Syngo.via, który wspiera lekarzy w procesie stawiania prawidłowej diagnozy. Dzięki temu możliwa jest zaawansowana ocena badań mózgu, serca i ich okolic.
Komfort dla pacjentów
Wskazane powyżej rozwiązania to nie tylko wysokiej jakości obrazy. Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na znaczne skrócenie czasu badania. Aparat zainstalowany w białostockiej pracowni BioSkaner wyposażony jest w pakiet cichych sekwencji, a dodatkowo jego dźwięk wygłusza muzyka, którą pacjent słucha w dedykowanych słuchawkach. Wszystkie te rozwiązania wpływają na większy komfort pacjentów. Wiele osób cierpiących na klaustrofobię doceni również fakt, że w tym modelu zastosowano gantrę (otwór, w który wsuwany jest stół z pacjentem) o szerokości 70 cm, w porównaniu do 60 cm, jakie znajdują się aparacie mMR Biograph, który ulokowany jest w pracowni przy ul. Żurawiej. Tym samym pacjenci mają więcej przestrzeni, co dla wielu z nich jest bardzo dużą zaletą. Dla komfortu pacjentów pracownię zlokalizowano w ten sposób, aby można było do niej wejść nie wchodząc do samego szpitala. Szczegółową mapkę, jak poruszać się po terenie największego w województwie szpitala umieszczono poniżej oraz na stronie www.bioskaner.eu/kontakt

mapkabioskaner202204
Badania całego ciała
Zainstalowany aparat MAGNETOM Sola został wyposażony w pełen zestaw cewek do obrazowania każdej okolicy ciała. Cewka jest opcjonalnym wyposażeniem każdego urządzenia, dedykowana jest do danego obszaru anatomicznego, znacząco poprawia jakość obrazu oraz komfort w pozycjonowaniu pacjenta. Rezonans magnetyczny zainstalowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym został wyposażony w komplet takich cewek, co umożliwia wykonywanie badań całego ciała. W związku z tym po raz pierwszy w ofercie pracowni BioSkaner pojawiły się badania oparte na protokole OncoRads, który został wypracowany przez towarzystwa onkologiczne. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do wysokiej jakości badań screeningowych. Badanie to ma potwierdzoną wartość kliniczną w przypadku diagnozowania przerzutów raka gruczołu krokowego i raka piersi do układu kostnego oraz w ocenie zaawansowania szpiczaka mnogiego.
Pełna oferta diagnostyczna
Aparat MAGNETOM Sola został zainstalowany w połowie kwietnia br. w budynku H Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wykonuje wysoce specjalistyczne badania na rzecz pacjentów hospitalizowanych w szpitalu oraz pacjentów prywatnych. Aparat będzie również wykorzystywany w celach naukowych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i wszystkie jednostki zainteresowane współpracą. Dzięki instalacji nowoczesnego 1.5 teslowego rezonansu magnetycznego pracownia BioSkaner zwiększyła swoje możliwości diagnostyczne. Do dyspozycji pacjentów, oprócz badań rezonansu magnetycznego realizowanych w USK w Białymstoku, są również badania USG oraz wysoce zaawansowane badania PET, które realizowane są w placówce zlokalizowanej przy ul. Żurawiej. W odniesieniu do samego rezonansu magnetycznego BioSkaner, jako jedyna placówka w województwie, dysponuje w tej chwili aparatem o sile pola 1.5 T i 3 T. W ten sposób specjaliści pracowni mogą kierować pacjentów na urządzenia, które przyniosą im większą korzyść diagnostyczną. Nie zawsze bowiem siła pola jest kluczowym elementem w badaniu rezonansu magnetycznego.
Wszystkich zainteresowanych ofertą pracowni BioSkaner zapraszamy do kontaktu za pomocą maila rejestracja@bioskaner.eu, lub tel. 85 686 50 94. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.bioskaner.eu
Zespół Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Fot. LOMiRT UMB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Nowa pracownia MR w USK w Białymstoku