Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 27 06 19:04

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 27 06 2022

Radiosynowektomia – znakomitą alternatywą dla operacji

radio202202

logoBioSkaner

Znajdująca się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Pracownia BioSkaner nawiązała współpracę z doświadczonymi lekarzami – ortopedami oraz specjalistami medycyny nuklearnej i rozszerzyła zakres swoich usług. Już teraz oferuje ambulatoryjny zabieg radiosynowektomii.

Radiosynowektomia (RSO, RS) to zabieg polegający na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej stawu za pomocą promieniowania emitowanego przez radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające odpowiedni radioizotop. W zależności od rodzaju stawu stosuje się inny izotop - 90-Y lub 186-Ren, które podawane są dostawowo pod kontrolą USG.
RSO jest skuteczną metodą terapeutyczną artropatii z towarzyszącym wysiękiem i/lub bólem stawów opornych na leczenie. Pozwala na złagodzenie objawów choroby i daje możliwość uniknięcia inwazyjnych zabiegów oraz operacji.
Korzyści z zabiegu
Głównymi korzyściami z przeprowadzenia zabiegu są: poprawa jakości życia poprzez złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu stawów oraz możliwość wyleczenia nieinfekcyjnych stanów zapalnych stawów bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznych. Istotną zaletą jest także krótka rekonwalescencja - unieruchomienie stawu trwa jedynie 48 h. Efekt terapeutyczny osiągany jest po kilku tygodniach od podania izotopu.

Wskazania do zabiegu
Wskazaniami do RSO są bóle i/lub wysięki w obrębie dużych oraz średnich stawów (stawu kolanowego, barkowego, łokciowego, nadgarstkowego) w przebiegu: reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem kręgosłupa (np. w reaktywnym lub łuszczycowym zapaleniu stawów), innych chorób zapalnych stawów (np. choroba z Lyme, choroba Behcet´a), utrzymującego się wysięku maziówkowego, zapalenia stawów w hemofilii, zapalenia stawów z obecnością dwuwodnego pirofosforanu wapnia, synovitis villonodularis pigmentowa (niezłośliwy rozrost błony maziowej), uporczywego wysięku stawu po endoprotezoplastyce oraz innych zapaleń stawów z obecnością zapalenia i pogrubienia błony maziowej oraz wysiękiem.
Lekarze specjaliści
Pracownia BioSkaner zaprosiła do współpracy doświadczonych lekarzy, pracowników uniwersyteckich szpitali klinicznych, którzy mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu schorzeń stawów, w tym z wykorzystaniem zabiegów radiosynowektomii. Sam zabieg, z uwagi na użycie radioizotopów, jest przeprowadzany najczęściej w wyspecjalizowanych pracowniach i zakładach medycyny nuklearnej. Połączenie wiedzy i doświadczenia ortopedy oraz specjalisty medycyny nuklearnej pozwala na optymalizację korzyści dla pacjentów.
Kwalifikacja do zabiegu
Radiosynowektomia przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Ocena zasadności wykonania procedury leży w kompetencjach specjalisty medycyny nuklearnej lub ortopedy, których zadaniem jest analiza wskazań i stwierdzenie braku przeciwwskazań do terapii. Podczas kwalifikacji uwzględniane są takie badania jak: scyntygrafia diagnostyczna lub ultrasonograficzna ocena stawów i błony maziowej oraz ewentualnego wysięku. Po zapoznaniu się z wynikami badań specjalista decyduje czy zabieg przyniesie korzyści terapeutyczne dla pacjenta. Tylko w takim wypadku pacjent jest kwalifikowany do zabiegu, ustalany jest termin podania radiofarmaceutyku, który sprowadzany jest w ramach procedury importu docelowego z zagranicy.
Przebieg leczenia
Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie i trwa ok. 30 min., następnie pacjent opuszcza pracownię. Unieruchomienie stawu trwa jedynie 48 h, po tym czasie pacjent może wrócić do swojej normalnej aktywności. Wizyta kontrolna odbywa się po ok. 3 msc. Następnie, w zależności od sytuacji klinicznej, lekarz wyznacza termin kolejnej. Po pół roku od leczenia izotopowego - w razie potrzeby - pacjent może być zakwalifikowany do kolejnej dawki leczniczej. Okres opieki pacjenta zależy od indywidualnego przebiegu choroby. Pierwsze efekty terapeutyczne odczuwalne są po kilku miesiącach.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji – zachęcamy do telefonicznego kontaktu z pracownią: 883 687 470 oraz odwiedzenia strony www.rs.bioskaner.eu

Oprac. MB, Fot. BioSkaner

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Radiosynowektomia – znakomitą alternatywą dla operacji