Zdrowy Białystok

Środa, 16 06 15:48

Ostatnia modyfikacja:środa, 16 06 2021

Na stres i bezsenność. Naturalnie

zdrowykielek logo 1511785014Sen jest nieodzownym czynnikiem zdrowia. To wtedy organizm oczyszcza się i regeneruje. Brak snu powoduje wiele schorzeń oraz nasila stres, który nie wnosi radości do naszego życia i jest zazwyczaj toksyczny. Zapewne każdemu z nas zdarzyła się nieprzespana noc i nie chce, aby taka sytuacja kiedykolwiek się powtórzyła.
Oba nieprzyjemne „zjawiska” są często ze sobą powiązane. Nieprzespana noc nasila stres, a stres zwiększa prawdopodobieństwo, że noc będzie nieprzespana. Na szczęście można zadbać o jakość snu i redukcję stresu za pomocą naturalnych substancji.
Warto zatrzymać się na chwilę i ustalić plan działania, tak aby optymalnie zatroszczyć się o swoje ciało i umysł. Troskliwa opieka wymaga zmiany pewnych nawyków, jak eliminacji kofeiny, czy wyłączenia ekranu telewizora, komputera czy telefonu w godzinach wieczornych, gdyż urządzenia te emitują niebieskie światło zaburzające rytm snu.

Kortyzol
Podczas reakcji stresowej nasz organizm wydziela hormon stresu, tzw. kortyzol. Zbyt wysoki jego poziom wpływa negatywnie na sen. Aby go zmniejszyć warto w godzinach wieczornych zrezygnować z intensywnej pracy umysłowej oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych, bo mogą one zaburzyć naturalny rytm snu.
Kortyzolu jest najwięcej w organizmie rano, gdyż ma on za zadanie „mobilizować” nas do porannych zajęć. Warto pamiętać, że ta poranna porcja kortyzolu ułatwi nam wyjście na spacer w naturalnym świetle, co szczególnie polecane jest osobom cierpiącym na bezsenność. W słoneczny dzień zyskamy także dozę naturalnej witaminy D z promieni słonecznych. Jej niedobór także sprzyja bezsenności, dlatego też warto mieć ją pod kontrolą. Poranne, naturalne światło wpłynie także na prawidłowe wytwarzanie kolejnego hormonu, jakim jest melatonina. Będziemy jej potrzebowali wieczorem, gdyż to właśnie ona „przygotowuje” nas do snu.
Malatonina
Suplementacja melatoniną polecana jest dla osób pracujących na różnych zmianach, podróżujących, kobietom pomiędzy 42. i 62. rokiem życia (wtedy nie produkują jej w wystarczającej ilości), osobom z jej niedoborem, chroniczną bezsennością oraz dla chorujących na schizofrenię. Ostatnie badania wskazują także, że melatonina chroni płuca przed rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-CoV-2 i dlatego warto zwrócić na nią uwagę również pod tym kątem. Niektórzy producenci suplementów wprowadzili preparaty ziołowe z chmielem, rumiankiem, lawendą, melisą, kozłkiem oraz melatoniną. Bogate w melatoninę są także pokarmy, w tym: wiśnie (warto wieczorem wypić małą szklankę soku lub zjeść owsiankę z sokiem wiśniowym), jagody goji, jajka, owies, mleko, nasiona i orzechy.
Choć przed snem nie są wskazane obfite posiłki, to można sięgnąć po przekąski bogate w tryptofan i serotoninę oraz wapń i magnez, które mają działanie odstresowujące. Polecam też szklankę mleka lub kefiru koziego, czy kilka migdałów z połówką banana.
Siła natury
Wśród ziół wspomagających przesilony stresem i bezsennością organizm, jest męczennica lekarska (znana także pod nazwą passiflory), waleriana (zwana kozłkiem lekarskim), poczciwy rumianek, dziurawiec, kwiat lawendy, melisa czy szyszki chmielu. Wymienione zioła można zakupić pojedynczo lub w gotowych zestawach herbatek „na dobranoc” czy „dla nerwusów”. Są także zestawy ziołowe w postaci kapsułek, czy płynnych ekstraktów ziołowych.
Spośród pozostałych produktów wspomagających prawidłowy sen i redukujących stres, a także wpływających pozytywnie na organizm wymienić warto:
- zestawy witamin B-complex na stres z witaminą C oraz wapniem - wpływające także na dobrą jakość skóry,
- preparaty szafranu, z magnezem i witaminą B6,
- GABA, czyli kwas gamma aminomasłowy - doskonały dla osób zestresowanych, z chronicznym lękiem,
- inozytol (witamina B8) - na ataki paniki, depresję, zespół policystycznych jajników i trudności w zasypianiu,
- ashwagandha - adaptogen, zioło redukujące stres, regulujące pracę nadnerczy, chroniące przed chorobami tarczycy oraz wypadaniem włosów, a także stabilizujące poziom cukru we krwi.
Małgorzata Markowska, właścicielka sklepu Zdrowy Kiełek w Białymstoku
Fot. Zdrowy Kiełek

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Na stres i bezsenność. Naturalnie