Zdrowy Białystok

Środa, 16 06 16:48

Ostatnia modyfikacja:środa, 16 06 2021

Schorzenia proktologiczne

waszyngtona2104Proktologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się końcowym odcinkiem układu pokarmowego, czyli jelitem grubym, kanałem odbytu i odbytem. Specjalista proktolog diagnozuje i leczy choroby związane z tymi partiami ludzkiego ciała.
Pacjenci często odczuwają wstyd dotyczący schorzeń proktologicznych, zupełnie niepotrzebnie. Wielu nieprzyjemnych, często dokuczliwych dolegliwości, można bowiem pozbyć się w dosyć prosty i szybki sposób.
Choroby proktologiczne są bardzo częste i nie warto czekać z udaniem się do specjalisty, gdy dolegliwości utrudniają już codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, by reagować, otwarcie rozmawiać z lekarzem i nie wstydzić się. Każda choroba wymaga zaopiekowania się pacjentem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie należy zwlekać, nawet jeśli objawy mogą wydawać się wyjątkowo wstydliwe. Należy pamiętać, że lekarz wspiera pacjenta i nie ma takiej sytuacji, w której należy unikać diagnostyki i porady lekarskiej.
Co może zaniepokoić i skłonić do wizyty u odpowiedniego specjalisty?
Jeżeli zaobserwujesz u siebie następujące objawy, zgłoś się do lekarza proktologa:
- ból podczas wypróżniania się,
- ból podczas siedzenia,
- krew lub obfity śluz w stolcu,
- uczucie uporczywego pieczenia lub świądu,
- bolesne oddawanie stolca,
- powracające biegunki lub zaparcia,
- wyczuwalne guzki w okolicy odbytu,
- poczucie napiętego brzucha związanego z nadmiernymi gazami.
Do kogo zwrócić się w przypadku następujących objawów?
Porozmawiaj z zaufanym lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio skieruj swoje pytanie do specjalisty. Lekarz proktolog dobierze odpowiedni sposób działania diagnostycznego i naprawczego.
Profilaktyka chorób związanych z końcowym odcinkiem układu pokarmowego
Problemy proktologiczne należą do dosyć częstych schorzeń, warto wiedzieć, że odpowiednim stylem życia można je wyeliminować, wspierać ich leczenie, zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Nieodpowiedni tryb życia i niezdrowe nawyki mogą spowodować ich nasilenie. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie i codziennej dawce ruchu. W ustaleniu planu profilaktyki i diety powinien pomóc lekarz specjalista.
Co sprzyja wystąpieniu chorób końcowego odcinka układu pokarmowego?
Badania dowodzą, że występowanie chorób proktologicznych jest zależne od wielu czynników, są to między innymi: zaparcia, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, brak regularnych dawek ruchu, ciąża, otyłość, skłonności genetyczne, wiek.
Najczęstsze choroby proktologiczne
Do najczęstszych chorób proktologicznych należą: choroba hemoroidalna, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, nietrzymanie stolca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, nowotwór jelita grubego, kłykciny kończyste, wypadanie błony śluzowej odbytnicy.
Metody diagnostyki
Najważniejsze metody diagnostyki w proktologii to: badanie per rectum, anoskopia, rektoskopia, usg anorektalne, kolonoskopia.
Leczenie chorób proktologicznych
Terapia opiera się na leczeniu objawowym lub operacyjnym wyeliminowaniu dolegliwości. Lekarz może zalecić odpowiednią farmakoterapię lub zabieg eliminujący problem. Ważne jest, by terapia została dobrana przez wysokiej klasy specjalistę, tak by była najbardziej skuteczna i zwiększała komfort codziennego życia pacjenta.
Serdecznie zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7, gdzie dysponujemy poradnictwem najlepszych specjalistów, odpowiednią diagnostyką, a także nowoczesnym sprzętem do usuwania żylaków odbytu. Naszym pacjentom proponujemy bezbolesne i związane z szybką rekonwalescencją leczenie hemoroidów metodą łączoną Barrona i kriochirurgią. Nowoczesny aparat, w który wyposażona jest Specjalistyczna Poradnia Lekarska Waszyngtona 7 pozwala połączyć te dwa sposoby, umożliwia przeprowadzenie zabiegu najbardziej przyjazną i bezinwazyjną techniką operacyjną. Takie działanie zapewnia rewelacyjne efekty terapeutyczne. Zapraszamy do rozmowy z naszymi lekarzami, umówienia wizyty, podczas której dobrane zostaną odpowiednie działania. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.waszyngtona7.pl lub zaczerpnięcia informacji drogą telefoniczną 791 907 907.
Zespół Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7
Fot. Specjalistyczna Poradnia Lekarska Waszyngtona 7

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Schorzenia proktologiczne