Zdrowy Białystok

Sobota, 20 04 17:08

Ostatnia modyfikacja:sobota, 20 04 2024

Najtrudniejszy pierwszy krok...

29012012Pierwsza wizyta u ginekologa jest istotnym elementem opieki medycznej w okresie dojrzewania każdej młodej dziewczyny. Wiadomo, że pierwsze spotkanie z "intymnym" lekarzem budzi niepokój i wstyd. Jak się do niego przygotować?
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym dotyka intymnej strefy życia i wymaga od personelu medycznego szczególnego taktu i profesjonalizmu. Powinna przebiegać tak, aby nie pozostawić urazu w psychice młodej pacjentki. Ma wzbudzić zaufanie i zlikwidować lęk przed kolejnymi wizytami. Druga strona ? przysłowiowego ? medalu, to z kolei odpowiednie przygotowanie samej pacjentki.
Ginekologia wieku dziecięcego jest integralną częścią ginekologii i położnictwa. Dyscyplina ta obejmuje swoim zasięgiem wiele specjalności medycznych i ma istotne działanie profilaktyczne. Specjalistyczna diagnoza oraz ukierunkowane leczenie w oparciu o badania endokrynologiczne, mikrobiologiczne, genetyczne, psychologiczne i inne mają na celu zapobieganie niepłodności, niepożądaniej ciąży u nastolatek, zakażeniom, a przede wszystkim profilaktykę raka narządu rodnego. Są to główne zadania tej specjalności obejmujace opiekę dziewczynki od urodzenia do 10-go roku życia.
Dziewczynka, która trafia do gabinetu ginekologicznego wymaga szczególnej troski, serdeczności i odpowiedniego podejścia. Przeprowadzenie nieodzownego badania lekarskiego to zwykle miemały stres dla młodocianej pacjentki. Bardzo istotna jest wówczas pomoc matki, czy opiekuna prawnego, którzy powinni przygotować dziecko do pierwszej wizyty u ginekologa, poprzez uspokojenie dziecka i w miarę możliwości poinformowanie o przebiegu badania.
Polskie ustawodawstwo prawne zastrzega, że wizyta nieletniej u lekarza ginekologa powinna odbywać się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego. U dziewcząt przed ukończeniem 16-go roku życia przeprowadzenie badania ginekologicznego, procedur diagnostycznych i leczniczych (w tym przepisanie środków antykoncepcyjnych) wymaga zgody rodzica lub przedstawiciela ustawowego. U dziewcząt, które ukończyły 16 lat - wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i rodzica, czy opiekuna prawnego.
Trudno okreslić wiek, kiedy nieletnia pacjentka powinna zgłosić się do lekarza ginekologa po raz pierwszy. Wiadomo jednak, że powinna się pojawić w gabinecie w przypadku zaburzeń krwawienia, bolesnego miesiączkowania, podejrzenia infekcji dróg rodnych, wad rozwojowych, bólów w dole brzucha lub przed wyborem środka antykoncepcyjnego. Badanie będzie łatwiejsze, jeśli wytłumaczymy dziecku jego potrzebę i sposób wykonania. Do najważniejszych spraw należy  nawiazanie przez lekarza i położną kontaktu z dziewczynką. Wizyty przebiegają w miłej i ciepłej atmosferze, dziewczyny mają zapewniony komfort psychiczny. Ważne, aby były rozluźnione i chciały otwarcie mówić o swoich problemach. Bardzo istotną sprawą jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego przed badaniem ginekologicznym, co prowadzi do lepszego nawiazania kontaktu z pacjentką. Rozmowa i przekazanie ewentualnych zaleceń dotyczących dalszego postepowania odbywają się, gdy pacjentka jest już ubrana.
Inna ważna sprawa to osobowość ginekologa. Pierwszego lekarza ginekologa wybiera córce najczęściej matka. Możemy przyjąć, że jest to jednocześnie jej ginekolog, któremu ufa. Dobrze, gdy poinformuje dziecko, że jest to taki sam lekarz jak każdy inny, tylko jego rola polega na pomocy kobiecie w problemach pokwitania, ciąży, laktacji, antykoncepcji, przekwitania i innych. Jest to specjalista, który towarzyszy kobiecie praktycznie przez całe życie.
Jolanta Czebotar, położna specjalistka, NZOZ Przychodnia Położniczo-Ginekologiczna w Białymstoku

Fot. Marzena Bęcłowicz

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Najtrudniejszy pierwszy krok...