Zdrowy Białystok

Poniedziałek, 04 11 14:47

Ostatnia modyfikacja:poniedziałek, 4 11 2024

Reumatyzm - objawy, przyczyny, leczenie

waszyngtona022021Wiele osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia reumatyczne. Uskarża się na opuchliznę stawów, ich sztywność i zaczerwienienie, przewlekły ból mięśni, czy kości. Ważne jest więc, by budować coraz większą świadomość, że te przykre objawy można skutecznie leczyć i w ogromnym stopniu zwiększać komfort życia osób na nie cierpiących.
Objawy chorób reumatycznych
Reumatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem szerokiego spektrum chorób reumatycznych, a specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz reumatolog. To właśnie do niego należy udać się w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. A co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? To przede wszystkim: ból kości; nawracający ból stawów o zmiennej intensywności; podwyższona temperatura ciała, której towarzyszy ból stawów; uczucie sztywności w stawach oraz ich opuchlizna; trudności w poruszaniu się, chwytaniu, podnoszeniu lub trzymaniu przedmiotów.
Profilaktyka chorób reumatycznych
Przyczyny chorób reumatycznych nie są w pełni poznane, dlatego nie można jednoznacznie zaproponować działań profilaktycznych, które mogą zapobiec ich wystąpieniu. Na pewno czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się chorób reumatycznych i powodującym ich cięższy przebieg jest palenie papierosów. Badania dowodzą natomiast, że za występowanie chorób reumatycznych odpowiedzialne są:
- obciążenie dziedziczne – istnieje predyspozycja do występowania tych chorób u członków bliskiej rodziny, choć nie zawsze jest to regułą, prawdopodobieństwo jest jednak od dwóch do pięciu razy większe,
- problemy z układem odpornościowym – choroby reumatyczne to choroby autoimmunologiczne, w związku z tym mogą występować znacznie częściej u osób z tym problemem,
- stres – bywa czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób reumatycznych,
- płeć – kobiety cierpią na schorzenia reumatyczne średnio trzy razy częściej niż mężczyźni.
Najczęstsze choroby reumatyczne
- Reumatoidalne zapalenie stawów – początkowe objawy choroby wydają się pacjentowi niegroźne i często mylone są z innymi. Należą do nich: stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, spadek wagi, większa wrażliwość na zimno. Typowe dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów to obrzęk i ból stawów oraz sztywność poranna, które spowodowane są gromadzeniem się w stawach płynu obrzękowego.
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów - choroba rozwija się zazwyczaj przed 16. rokiem życia. Do najczęstszych objawów zaliczyć można: poranną sztywność stawów, utykanie, niechęć do podjęcia aktywności, a także ból i obrzęk stawów.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - choroba pojawia się u bardzo młodych osób w wieku od 16 do 30 lat, a jej zdiagnozowanie może czasami zająć nawet od pięciu do siedmiu lat. Objawem początkowym jest promieniujący ból do nóg lub krzyża, przez co łatwo pomylić chorobę z rwą kulszową. W późniejszym etapie ból zajmuje kręgosłup i klatkę piersiową oraz przyczynia się do trudności w oddychaniu i poruszaniu się. Dodatkowo odczuwane objawy to uczucie zmęczenia i osłabienia, a także gorączka i utrata masy ciała.
- Dna moczanowa - charakteryzuje się zapaleniem stawów. Symptomy nasilają się zwykle w nocy i trwają kilka godzin. Pacjent skarży się na przewlekły ból, uczucie zmęczenia, może pojawić się też wysoka temperatura.
- Reumatyzm tkanek miękkich - charakteryzuje się wystąpieniem bólu barku, stawu barkowego, łokcia, obrzęku łokcia, bólu przedramienia i ręki oraz nocnym drętwieniem pleców.
- Fibromialgia - charakteryzuje się poczuciem przewlekłego zmęczenia i osłabienia, problemami ze snem, bólem głowy, uczuciem niepokoju, objawami depresyjnymi, bólem w dolnej części brzucha.
- Toczeń rumieniowaty układowy - charakteryzuje się wystąpieniem rumienia (w kształcie motyla) na policzkach, wystąpieniem rumienia krążkowego (czerwone, łuszczące się zmiany skórne powodujące bliznowacenie), nadwrażliwością na światło, a także owrzodzeniami jamy ustnej i zapaleniem lub bólem stawów.
Diagnostyka i terapia chorób reumatycznych
Do najważniejszych metod diagnostyki w reumatologii należą: badania laboratoryjne (OB, morfologia, czynnik reumatoidalny, CRP, kwas moczowy, odczyn Waaler-Rose, przeciwciała anty-CCp, ASO) oraz obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny).
Terapia chorób reumatycznych opiera się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz na fizjoterapii i masażach. Ważne jest, by terapia została dobrana przez wysokiej klasy specjalistę, tak, by była najbardziej skuteczna i zwiększała komfort codziennego życia pacjenta. Zapraszamy do Specjalistycznej Poradni Lekarskiej Waszyngtona 7 w Białymstoku, gdzie możliwa jest diagnoza chorób reumatycznych oraz zaplanowanie odpowiedniej terapii. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.waszyngtona7.pl lub zaczerpnięcia informacji drogą telefoniczną 791 907 907.
Tekst i fot.: Specjalistyczna Poradnia Lekarska Waszyngtona 7

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Reumatyzm - objawy, przyczyny, leczenie