Otolaryngologia w białostockim Eskulapie
- Wtorek, 28 lipiec 2020 11:14
Bóle głowy, gardła, zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub połykania, problemy ze słuchem, szumy uszne, ból ucha, utrata węchu bądź smaku, krwawienie z nosa, uporczywy katar, przewlekła chrypa, utrudnione oddychanie czy bezdech, wyczuwalne guzy w obrębie szyi i głowy – wystąpienie choćby jednego z tych objawów powinno skłonić każdego do zasięgnięcia porady otolaryngologa.
- Z wizytą w poradni laryngologicznej nie należy zwlekać, bowiem szybka diagnoza i skuteczna terapia zalecona przez lekarza specjalistę pozwala uratować zdrowie, a nawet życie pacjenta. Ponadto im wcześniej udamy się do laryngologa, tym krótszy i skuteczniejszy będzie przebieg leczenia – mówi dr n. med. Grzegorz Kucharewicz, prezes Zarządu Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy Eskulap w Białymstoku.
Poza diagnostyką i terapią zachowawczą chorób nosa, gardła, krtani narządu słuchu i równowagi, zatok obocznych nosa oraz gruczołów ślinowych, specjalista otolaryngolog wykonuje również zabiegi chirurgiczne. Operacje te mają na celu poprawę czynności wymienionych narządów, a w przypadku choroby nowotworowej radykalną eliminację guza ratującą życie pacjenta. Współczesne metody operacyjne pozwalają w wielu przypadkach na wykorzystanie małoinwazyjnych metod endoskopowych.
Dolegliwości, szczególnie tych przedłużających się, nie ustępujących po zastosowanych lekach, nie należy bagatelizować. Objawy takie mogą bowiem świadczyć o pilnej potrzebie wykonania badania laryngologicznego, a w przypadkach trudności diagnostycznych - wykonania niezbędnych badań obrazowych lub endoskopowych. Zwłoka z ustaleniem właściwej diagnozy bądź zastosowania odpowiedniego i skutecznego leczenia może powodować nieodwracalne uszkodzenia w zakresie uszu, nosa, gardła i krtani. Pacjenci często czekają wiele tygodni, na przykład aż minie chrypa, a tymczasem jest ona objawem raka krtani, który późno rozpoznany wymaga usunięcia całego narządu, pozbawiając pacjenta głosu. Niestety, ponad 60% polskich pacjentów w momencie diagnozy nowotworu znajduje się już w zaawansowanym stadium choroby, przez co większość z nich umiera w ciągu pięciu lat. W ostatniej dekadzie aż o 25% wzrosła w naszym kraju liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworów.
Istotnym problemem społecznym są kłopoty ze słuchem, które stają się chorobą cywilizacyjną. Początkowo nie zauważamy pogorszenia słuchu, ponieważ postępuje on najczęściej stopniowo. Niedosłuch staje się zauważalny wtedy, gdy słyszymy słowa kierowane do nas, ale ich nie rozumiemy. Problemy te pojawiają się zwykle już po czterdziestym roku życia, co świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu części komórek słuchowych, które nie potrafią się regenerować. 77% Polaków w wieku co najmniej 60 lat uważa, że ma kłopoty ze słuchem – wynika to z badań TNS Polska – ale tylko 31% badanych ma zdiagnozowany przez lekarza ubytek słuchu. W naszym kraju poważnie uszkodzony słuch ma 900 tys. osób, a około 40 tys. nie słyszy w ogóle. Wady słuchu to duża uciążliwość także dla dzieci, które w związku z tym mają trudności w kształtowaniu mowy, gorzej rozwijają się w porównaniu z rówieśnikami. Dzieci te często mają kłopoty w szkole i kontaktach z rówieśnikami.
Otolaryngolodzy z białostockiej Spółdzielni lekarskiej Eskulap to lekarze o najwyższych kwalifikacjach i umiejętnościach. Szczegółowy wywiad lekarski, pozwala zebrać niezbędne na etapie diagnozowania informacje. Badanie laryngologiczne z użyciem wzierników, mikroskopu, endoskopu, stroików przybliża ustalenie rozpoznania. W przypadkach bardziej trudnych diagnostycznie, niezbędne jest wykonanie wielu badań diagnostycznych, audiometrycznych, badania ultrasonograficznego (USG), tomografii komputerowej (TK) czy rezonansu magnetycznego (MR). W przypadkach chorób rozrostowych - badania biopsyjnego (BAC) lub tkanki guza do badania histopatologicznego. W procesie diagnostycznym istnieje często potrzeba wykonania badania konsultacyjnego pacjenta u innych lekarzy specjalistów, na przykład neurologa, okulisty, onkologa, hematologa, chirurga szczękowo-twarzowego.
- Prawidłowe i szybkie ustalenie rozpoznania pozwala na wybór właściwej i skutecznej metody leczenia (farmakoterapia, leczenie operacyjne, rehabilitacja, dobór aparatu słuchowego) – mówi dr hab. n. med. Ireneusz Rzewnicki, laryngolog z LSSP Eskulap w Białymstoku.
Laryngolodzy z Eskulapa wykonują także, we współpracy z lekarzami specjalistami medycyny pracy, badania pracowników do pracy na wysokości, w hałasie, z wysiłkiem głosowym, obsługi maszyn w ruchu oraz na różne kategorie prawa jazdy.
Eugeniusz Jarosik