Zdrowy Białystok

Czwartek, 28 05 21:35

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 28 05 2020

Zielona dieta przyszłej mamy

Folik 30 tablKażda kobieta w ciąży stara się jeść tak, by dostarczyć swojemu maluchowi wszystkiego, co najlepsze. Warto wśród mnogości składników na wysokiej pozycji umieścić te zielone!
O tym, jak ważne są warzywa w twojej diecie, dowiesz się zapewne od ginekologa już w czasie pierwszej wizyty. Od tego momentu wszyscy dosłownie będą ci radzić, co powinno się znaleźć na twoim talerzu, a co nie. Nie daj się zwariować! Odżywianie w ciąży nie może być źródłem stresu. Powinno być przyjemnością! Jak to jednak zrobić, jeśli nie przepadasz za zieleniną, a wiesz, że powinnaś ją jeść? Podpowiadamy!
Dlaczego to takie ważne?
Zielone warzywa są źródłem m.in. kwasu foliowego, który jest składnikiem niezbędnym do wzrostu komórek rozwijającego się dziecka. Najistotniejszy jest w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kształtuje się cewa nerwowa. Jego niedobór może skutkować powstaniem poważnych wad płodu (np. deformacją czaszki i kręgosłupa). Wysokie dawki kwasu foliowego znajdziesz m.in. w szpinaku, jarmużu, zielonym groszku, pietruszce. Sporo jest go także z nasionach słonecznika, awokado. Aby jednak organizm mógł go dobrze wykorzystać, najlepiej zjadać wymienione warzywa na surowo.
Nie niszcz wartości odżywczych
Jeśli nie przepadasz za zieleniną i możesz się skusić co najwyżej na małą porcję, zrób wszystko, żeby miała ona jak najwięcej witamin. Wybierz warzywa ekologiczne i jak najświeższe. Pamiętaj, że kwas foliowy jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury i światła. Dlatego przechowuj jedzenie szczelnie opakowane, unikaj krojenia i siekania.
Smacznie przygotowane
Dla osób, które nie lubią warzyw, idealne są koktajle. Zmiksowane sałaty w połączeniu z owocami tracą swój smak! Możesz je połączyć w aromatycznym koktajlu składającym się np. banana, szpinaku, awokado i malin (mogą być mrożone). Choć kolor może nie będzie zachęcający, to smak na pewno cię uwiedzie. Sałaty natomiast doprawiaj obficie np. ziołami bazylią czy pietruszką. Do sosu winegret dodaj czosnek, sok malinowy, sporo miodu. Będzie
o wiele smaczniej!
Uzupełniaj braki
Nawet dieta wyjątkowo bogata w produkty zawierające kwas foliowy, nie jest w stanie zapewnić jego odpowiedniego stężenia w organizmie. Stres, kawa, przemęczenie uszczuplają jego zapasy. Poza tym niewiele trzeba, by produkty bogate w ten składnik utraciły go. Wystarczy m.in. ugotowanie ich (powoduje ono stratę 90 proc. kwasu foliowego) lub niewłaściwe przechowywanie (np. w folii). Dlatego kobietom w ciąży i planującym zostanie mamą zaleca się suplementację kwasu foliowego  0,4 mg/dobę (co najmniej 1 miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem 
i w pierwszych 12 tygodniach ciąży). W przeciwieństwie do kwasu foliowego z naturalnych źródeł, ten w postaci syntetycznej przyswaja się niemal w 100 proc.
Tylko to, co niezbędne!
Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zielona dieta przyszłej mamy