Zdrowy Białystok

Sobota, 26 09 01:29

Ostatnia modyfikacja:sobota, 26 09 2020

Zamiast okularów

123OKULARY0819Dla krótkowidzów, dalekowidzów, osób z astygmatyzmem oraz prezbiopów. Dla starszych, młodszych, a nawet dzieci. Soczewki kontaktowe. O zaletach ich noszenia i prawidłowym doborze opowie Adam Sakowski, optometrysta z salonu 123Okulary.pl w Białymstoku.
Soczewki kontaktowe są znakomitą alternatywą dla okularów. Pozwalają na korekcję najczęściej występujących wad wzroku, jakimi są krótkowzroczność i nadwzroczność, ale też z dużym powodzeniem stosowane są u osób z astygmatyzmem czy prezbiopią. W przypadku tej ostatniej wady stosuje się soczewki multifokalne – zapewniające dobre widzenie z każdej odległości. Dużą zaletą soczewek kontaktowych jest większe pole widzenia - w okularach ogranicza je oprawa, natomiast soczewka porusza się razem z okiem. Warto też wspomnieć, że nosząc soczewki możemy prowadzić aktywny tryb życia i bez obaw uprawiać sport.
- Osobom z wysokim, nieregularnym astygmatyzmem, stożkiem rogówki czy dużą różnowzrocznością nie zawsze da się dobrać takie szkła okularowe, by uzyskać zadowalającą korekcję ich wady wzroku - mówi Adam Sakowski, optometrysta z salonu 123Okulary.pl w Białymstoku. - Proponuję im wówczas soczewki kontaktowe, które rozwiązują ten problem.
Są różne rodzaje soczewek oraz materiałów, z których są one wykonane. Najpopularniejsze są soczewki miękkie - hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Z kolei soczewki twarde - głównie sztywne, gazoprzepuszczalne - zapewniają lepszą ostrość widzenia przy dużych wadach wzroku i wysokich, nieregularnych astygmatyzmach, większą wymianę tlenu i łez oraz mniejszą ilość osadów formujących się na soczewce, i co za tym idzie mniej przypadków wystąpienia podrażnień.
- Soczewki twarde produkowane są indywidualnie dla danej osoby, po przeprowadzeniu profesjonalnych pomiarów, w tym sporządzeniu topografii rogówki. Przy wskazaniach medycznych, istnieje możliwość uzyskania za nie refundacji z NFZ, która jest honorowana w naszym salonie i wynosi 700 zł rocznie – mówi Adam Sakowski.
Soczewki kontaktowe oprócz korekcji mogą spełniać też funkcje estetyczne. Są do wyboru zmieniające kolor tęczówki, maskujące nieprawidłowości tęczówki, zeszpecenia, nieregularności rogówki oraz terapeutyczne – opatrunkowe czy służące do obturacji przy leczeniu niedowidzenia.
Soczewki kontaktowe dzielimy także ze względu na dopuszczalne tryby ich noszenia i wymiany. Najpopularniejsze, to zdejmowane na noc soczewki dzienne, są także dzienne z możliwością nieregularnego spania oraz takie, które można nosić w sposób ciągły przez tydzień lub miesiąc (w przypadku tych ostatnich specjaliści zalecają zdejmowanie ich na noc, by oko odpoczęło, a soczewki można było oczyścić).
- Najpopularniejsze są miesięczne soczewki miękkie, wymagające codziennej pielęgnacji. Coraz częściej stosowane są też jednodniowe. Te pielęgnacji nie wymagają, gdyż po zdjęciu z oka po prostu je wyrzucamy. Natomiast soczewki kontaktowe twarde - przy właściwym użytkowaniu i pielęgnacji - służą nam nawet dwa lata - tłumaczy specjalista z 123Okulary.pl.
Soczewka kontaktowa jest na oku ciałem obcym - bardzo wygodnym ale jednak ciałem obcym. Wymaga więc odpowiedniego dopasowania przez specjalistę oraz późniejszej oceny podczas wizyt kontrolnych.
- Jeśli zdecydujemy się na soczewki, ich dobór i pierwsza aplikacja powinny odbyć się w profesjonalnym gabinecie. W czasie wizyty specjalista ocenia czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek (ogląda i ocenia w biomikroskopie przedni odcinka oka oraz film łzowy). Doradza też - uwzględniając anatomię oka, tryb życia - jaki rodzaj soczewek będzie dla danej osoby najwłaściwszy, oraz jakiego płynu pielęgnacyjnego powinna ona używać. Przeprowadzana jest również nauka zakładania i zdejmowania soczewek, co ma istotny wpływ na jakość widzenia, komfort noszenia oraz zdrowie oczu. Szczególną uwagę zwraca się też na prawidłową higienę, łącznie z regularną wymianą pojemników na soczewki - tłumaczy Adam Sakowski z 123Okulary.pl.
Przestrzeganie zaleceń specjalisty oraz wizyty kontrolne, gwarantują satysfakcję użytkowania soczewek kontaktowych. Podczas wizyty kontrolnej może zajść potrzeba zmiany parametrów soczewki, rodzaju używanego płynu pielęgnacyjnego, wskazania poprawy czyszczenia czy stosowania preparatów nawilżających oczy. Oczywiście używając soczewek kontaktowych, konieczne jest też posiadanie okularów do zamiennego stosowania, np. w przypadku konieczności czasowego odstawienia soczewek kontaktowych - dodaje Adam Sakowski.
Samodzielny dobór i aplikowanie soczewek tylko na podstawie posiadanej recepty okularowej może spowodować komplikacje w zakresie narządu wzroku, jak np. neowaskularyzację, czyli patologiczne wrastanie naczyń w rogówkę, co może trwale zaburzyć widzenie. Poza tym moc soczewek kontaktowych nie zawsze odpowiada mocy soczewek okularowych, co jest związane z odległością wierzchołkową od rogówki oraz stosowanymi konstrukcjami opraw. Nie powinno się też, bez kontaktu ze specjalistą, zmieniać rodzaju używanych soczewek oraz kupować ich poza profesjonalnymi punktami sprzedaży.
- Rynek, szczególnie sklepy internetowe i drogerie, pełen jest „wspaniałych”, tanich soczewek. W rzeczywistości są to przestarzałe technologie sprzed 30-40 lat, na które skończyła się ochrona patentowa. Za atrakcyjną ceną stoi niestety beznadziejna jakość i tlenoprzepuszczalność na poziomie pozwalającym nosić soczewkę w granicach 2-3 godzin na dobę - przestrzega specjalista.
MB

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Zamiast okularów