Zdrowy Białystok

Sobota, 23 03 20:48

Ostatnia modyfikacja:sobota, 23 03 2019

Odzyskaj sprawność z Lege Artis

la0218Nieinwazyjna i niezwykle skuteczna metoda leczenia stanów zapalnych i bólowych układu ruchu. Jej efekty terapeutyczne widoczne są niemal natychmiast. Na czym polega fenomen fali uderzeniowej? Zapraszam do lektury artykułu.
Fala uderzeniowa to obecnie jedna z najlepszych metod, stosowana w leczeniu chronicznego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. W fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno - najpierw z powodzeniem stosowano ją w rehabilitacji sportowców, natomiast później stała się powszechną metodą leczenia bólu.
W nowoczesnej terapii fala uderzeniowa wykorzystuje lecznicze cechy fali akustycznej. Energia, która jest przekazywana przez aplikator bezpośrednio do bolesnych obszarów ciała, skutecznie leczy procesy chorobowe zlokalizowane powierzchownie, jak i w głębszych partiach ciała. Zabieg eliminuje ból i przywraca pełną mobilność, polepszając jakość życia pacjenta.
Impulsy wprowadzane do ciała w trakcie terapii falą uderzeniową, wprawiają komórki w drgania o różnej częstotliwości. Dochodzi wówczas do przyspieszenia krążenia krwi oraz poprawienia metabolizmu komórek. Powodując mikrouszkodzenia przyspiesza się też produkcję kolagenu, co przekłada się na odżywienie i odbudowę tkanek. Ponadto, zaostrzając chwilowo stan zapalny, fala uderzeniowa powoduje miejscowy wzrost stężenia substancji przeciwbólowych, dając po kilku dniach efekt zmniejszenia dolegliwości. Uszkodzona tkanka stopniowo się regeneruje, aż w końcu dochodzi do jej całkowitego wyleczenia.
Lista schorzeń, w których można zastosować falę uderzeniową jest długa. Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z urazami i zapaleniami w obrębie stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, nadmiernym napięciem mięśniowym, łokciem tenisisty i golfisty, punktami spustowymi, itp. Siła bodźca, który wprowadza się w bolesny obszar ciała, umożliwia rozbicie patologicznie powstałych zwapnień oraz zwłóknień, dlatego jest niezastąpioną metodą w przypadku ostróg piętowych, czy zwapnień barkowych. Korzystne efekty terapii falą uderzeniową można odczuć już po jednym zabiegu, jednak najczęściej stosuje się serie - od trzech do siedmiu - zabiegów w kilkudniowych odstępach czasu. Wielką zaletą terapii jest też to, że pozytywne efekty utrzymują się bardzo długo.
Zabieg poprzedza dokładna diagnostyka, na którą składa się wywiad i badanie fizjoterapeutyczne, w SN ZOZ Lege Artis - przeprowadzane przez dr Annę Brykalską-Naruszewicz, specjalistę rehabilitacji medycznej oraz dr Marka Arciucha, specjalistę neurologa. Jeśli lekarz diagnozujący pozytywnie oceni wskazanie do zabiegu, jest on wykonywany już na pierwszej wizycie, co finalnie przyspiesza uwolnienie od bólu i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia.
Odczucia związane z działaniem aplikatora w trakcie terapii są różne. Wiele zależy od miejsca, na które stosujemy zabieg. W przypadku tzw. łokcia tenisisty, gdzie opracowywane tkanki znajdują się tuż obok tkanki kostnej, odczucia mogą być zdecydowanie bardziej intensywne, niż w przypadku zmian, w pobliżu których nie znajduje się unerwiona bólowo okostna. Wbrew powszechnej opinii zabieg nie jest bolesny. Niektórzy doznają delikatnego dyskomfortu, inni nie czują nic. Należy podkreślić także, że zabieg nie niesie z sobą żadnego ryzyka ani skutków ubocznych.
Fala uderzeniowa ma niewiele przeciwwskazań, niemniej jednak nie należy o nich zapominać. Przede wszystkim nie powinna być wykonywana, jeżeli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi. Ponadto z zabiegów nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem jest też osteoporoza w zaawansowanym stadium. Jeżeli jesteśmy mocno przeziębieni i doskwiera nam wysoka temperatura, zdecydowanie należy poczekać, aż objawy ustąpią.
Do SN ZOZ Lege Artis zgłaszają się pacjenci z bardzo różnorodnymi dolegliwościami. Już po kilku zabiegach są zdumieni efektami, które udało nam się osiągnąć za pomocą fali uderzeniowej. To idealne rozwiązanie dla osób, które dążą do powrotu do zdrowia i sprawności organizmu. Przywrócenie mobilności pacjenta za pomocą kilku nieinwazyjnych i przede wszystkim w pełni bezpiecznych zabiegów, to główne atuty tej innowacyjnej terapii. Warto także podkreślić, że najwięcej dysfunkcji udaje się nam skutecznie wyeliminować stosując falę uderzeniową w połączeniu z terapią manualną, masażem i fizykoterapią. Nasz gabinet cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów, wysoką skutecznością oraz ogromnym zaufaniem, czego dowodem jest coraz liczniejsza rzesza pacjentów.
mgr Katarzyna Sienicka, fizjoterapeutka, Poradnia Rehabilitacji SN ZOZ Lege Artis w Białymstoku

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Medycyna Odzyskaj sprawność z Lege Artis