To ona budzi nas
- Środa, 26 sierpień 2015 21:40
Napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, zwykle podawany na gorąco. To jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Miliony osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki tego niezwykłego naparu. Rzecz jasna mowa o kawie.
Aromat kawy należy do najlepiej rozpoznawanych zapachów na świecie. Napój ten działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Istnieją setki odmian krzewów kawowych, ale dzieli się je na dwa rodzaje: arabica i robusta.
- Arabica to synonim kawy najwyższej jakości. Jest ona łagodna, aromatyczna lekko kwaskowata, niekiedy z aksamitnym czekoladowym posmakiem – mówi Aleksandra Sobolewska, właścicielka sieci sklepów z kawą i herbatą „Samowar” z Białegostoku.
Arabiki stanowią ok. 70% światowej produkcji kawy. Najlepsze pochodzą z krzewów uprawianych w wysokich partiach gór - między 600 a 2.000 m n.p.m. - choć optymalna wysokość zależy od odległości od równika. Istotnym czynnikiem jest łagodny klimat - nie może być zbyt gorąco, ani zbyt zimno, najlepiej między 15 a 25 st.C. Ziarna arabiki są bardziej płaskie i dłuższe niż Robusty i zawierają dwa razy mniej kofeiny niż robusta.
- Robusta rośnie szybciej niż Arabica i wcześniej owocuje. Jest bardziej odporna na zmiany klimatu, choroby i szkodniki co sprawia, że jest łatwiejsza i tańsza w uprawie. Jest w stanie wytrzymać w cieplejszym klimacie, preferując stałą temperaturę między 25 a 30 st.C. Pozwala to wzrastać jej na znacznie niższych wysokościach niż Arabica. W porównaniu z Arabicą, ma charakterystyczny, ostrzejszy i bardziej kwaskowaty smak - mówi właścicielka sklepu „Samowar”.
Robusty używa się zwykle do popularnych, tanich mieszanek, do konsumpcji w krajach produkujących kawę i do produkcji kawy rozpuszczalnej.
W kolejnym numerze opiszemy inne kryterium podziału kaw, jakim jest kraj ich pochodzenia.
MB