Zdrowy Białystok

Wtorek, 23 04 23:25

Ostatnia modyfikacja:wtorek, 23 04 2024

Dżem, konfitury, czy powidła?

matecznikZima to pora, kiedy smakosze przetworów owocowych najczęściej sięgają po słoiczki, w których zamknięte są smaki lata. Niektórzy mają swoje unikalne przepisy, a inni z chęcią sięgają po sprawdzone marki. Jednak na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę, aby skonsumować coś wartościowego oraz najbliższego naturze?
Pierwszym, najważniejszym aspektem jest rozróżnienie co jemy - dżem, konfiturę, czy może powidła. Aby to sprawdzić, należy na etykiecie doczytać, ile owoców zostało zużytych podczas procesu przetwarzania.
- W przypadku dżemu, ilość przecieru owocowego potrzebnego do wytworzenia 100 g przetworu to minimum 25 g. Konfitury to przetwory, do produkcji których zostało wykorzystane minimum 50 g owoców na 100 g gotowego wyrobu. Dodatkowo konfitury powinny posiadać kawałki lub całe owoce. Marmolada zawiera w sobie ilość owoców rzędu od 80 do 110 g na 100 g wyrobu. Natomiast powidła to najbardziej owocowe przetwory, o gęstej, przeważnie jednolitej konsystencji, do produkcji których zostało wykorzystane 160 g owoców na 100 g produktu gotowego - sugeruje Bogumił Klimiuk, właściciel marki Matecznik.
Co ważniejsze, należy również zwrócić uwagę na skład. Im więcej dodatków, tym mniej właściwości prozdrowotnych samych owoców. Należy unikać przetworów z konserwantami, sztucznymi barwnikami, czy wzmacniaczami smaku. Takich należy szukać wśród regionalnych wyrobów, produkowanych seriami z dziko rosnących owoców a nie upraw.

Dla osób na dietach lub cukrzyków istotnym pytaniem będzie ile cukru znajduje się w przetworze? Na rynku dostępne są produkty niskosłodzone lub bez zawartości cukru. Zamiast niego stosowany jest sok lub mus jabłkowy, czy cukier trzcinowy.
Jeśli znajdziemy już wyszukane przetwory i zastanawiamy się który smak wybieramy, warto zastanowić się nad właściwościami owoców. Powszechnie wiadomo, że przetworzony wyrób nie dorówna aspektom prozdrowotnym świeżych owoców, ale zawsze to namiastka. Owoce czarnego bzu i malin są bogate w witaminę C, idealne do spożywania podczas zwiększonego zachorowania na grypę i przeziębienie. Natomiast aronia jest naturalnym surowcem leczniczym stosowanym w celu zwalczania nadciśnienia, miażdżycy i schorzeń oczu. Czarna jagoda stosowana jest często na dolegliwości układu pokarmowego. Uwzględniając takie informacje podczas wyboru, możemy zaoferować dawkę witamin np. dla dzieci w postaci naleśników z konfiturą.
Oprac. MB

Mateczniki z Puszczy
Na polskim rynku spożywczym pojawiła się nowa marka ekologicznych konfitur. Wytwarzane są one w tradycyjny sposób bez dodatku sztucznych konserwantów i wspomagaczy. Wszystkie składniki pochodzą z okolic Puszczy Białowieskiej. Konfitury dostępne są w czterech smakach: czarna jagoda, malina, czarny bez oraz aronia oraz w dwóch pojemnościach: 200 i 300 g. Mateczniki można kupić tradycyjną w sklepie oraz na stronie www.matecznik.eu.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Kuchnia Dżem, konfitury, czy powidła?