Wyciskamy zdrowie
- Piątek, 25 lipiec 2014 20:46
Są zdrowe, smaczne, robi się je szybko i sprawnie, i przede wszystkim małym kosztem. Świeżo wyciskane soki to najlepszy kuchenny wynalazek.
Kto z Państwa zamiast kupować sok przygotowuje go własnoręcznie w domu? Zapewne takich osób jest niewiele. Nie mamy na to czasu, ani chęci. Zdecydowanie wygodniej jest kupić go w sklepie. Tylko co z wartościami odżywczymi takiego soku?
Większość soków sklepowych poddawanych jest pasteryzacji po to, by mogły dłużej leżeć na sklepowych półkach. Jednak wysoka temperatura podczas tego procesu pozbawia sok wielu jego odżywczych wartości. Do tego często są rozcieńczane wodą, produkowane z soków zagęszczonych, dodawany jest do nich cukier lub słodziki.
Natomiast świeże soki zawierają więcej witamin. Produkty, z jakich możemy je zrobić, są różnorodne (warzywa, owoce, zioła, kiełki). Alkalizują organizm, czyli przywracają nam prawidłowe pH i dają energetycznego „kopa” poprawiając jasność umysłu czy wygląd skóry. Wzmacniają też nasz system immunologiczny. Ponadto na litr soku wyciskanego w wyciskarce potrzeba ok. 1,5-2 kg surowca. Czy łatwo jest zjeść tyle jabłek lub marchewek naraz?
A od czego zacząć picie świeżo wyciskanych soków? Oczywiście od zaopatrzenia się w odpowiednie urządzenie do ich wyciskania. Najlepiej byłoby kupić wolnoobrotową wyciskarkę, gdyż jest ona znacznie lepsza niż typowa sokowirówka. Sokowirówki tną surowiec szybko, przez co mało efektywnie wydobywają z niego sok. Odpadu jest dużo i jest on mokry. Dodatkowo pojawia się tlen i sok jest pienisty i szybko się rozwarstwia.
Wolnoobrotowe wyciskarki miażdżą surowiec, a następnie powoli go przecierają przez sito. W soku jest mało piany i nie rozwarstwia się on tak szybko. Dlatego też kupując wyciskarkę zwróćmy uwagę na ilość obrotów – 70-90obr./min wskazuje na wolnoobrotową i o taką nam chodzi.
MB
Sok z buraków
Buraki to bardzo soczyste warzywa. Czasem nawet 1 burak = 1 szklanka soku. Pamiętajmy, że młode buraczki mają więcej soku i są bardziej delikatne niż te większe i wyrośnięte.
Składniki: kilka buraków oraz opcjonalnie: jabłka, marchewki.
Wykonanie: buraki myjemy, obieramy ze skórki (jest twarda i może uszkodzić sokowirówkę) i kroimy na kawałki. Wrzucamy do sokowirówki, dodając wedle uznania obraną marchewkę lub jabłko.
Sok z buraków i marchwi ma słodszy i łagodniejszy smak, natomiast z buraków i jabłek - lekko kwaskowaty. Gotowy sok można rozcieńczyć wodą lub „doprawić” sokiem z cytryny.