Zdrowy Białystok

Środa, 07 06 21:04

Ostatnia modyfikacja:środa, 7 06 2023

Znamy laureatów III edycji konkursu „Grant na zdrowie”

GR III edycjaLaureatami tegorocznego konkursu „Grant na zdrowie” są Stowarzyszenie „Nasz bocian” oraz Fundacja „Różowa skrzyneczka”. Nagrodzone projekty adresują istotne choć często pomijane w dyskusji społecznej problemy związane ze zdrowiem kobiet: zdrowie reprodukcyjne oraz wykluczenie menstruacyjne istniejące w Polsce.
Konkurs „Grant na zdrowie” ma na celu wspieranie działań na rzecz poprawy jakości, komfortu życia i zdrowia kobiet. Jego organizatorami są firma Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
– Organizacje pacjentów wiedzą najlepiej, jakiej pomocy oczekują ich podopieczni. Organizując konkurs „Grant na zdrowie” możemy być bliżej pacjentek, wesprzeć je w codziennym życiu i zmaganiach na drodze do zdrowia – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
– Inicjatywy takie jak konkurs „Grant na zdrowie” są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – dodaje Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Jest wiele do zrobienia
Konkurs „Grant na zdrowie”ma już swoją tradycję. Co roku o nagrody w postaci grantów w wysokości 20 000 zł na realizację zwycięskich projektów ubiega się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. W sumie, w trzech edycjach Konkursu, zgłoszonych zostało ok. 130 różnych projektów Propozycje obejmowały szerokie spektrum działań od promocji profilaktyki, podniesienia standardów leczenia po poprawę jakości życia w chorobie. W III edycji Konkursu ostatecznie uhonorowano dwa wyjątkowe i innowacyjne projekty dotyczące zdrowia kobiet:
- program Sprawdź, w jakim wieku jest Twoja płodność! przygotowany przez Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz bocian”
- program Godne miesiączkowanie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, Fundacji Różowa skrzyneczka.
Wiedza na temat płodności to świadomie podejmowana decyzja o macierzyństwie
Celem Programu Sprawdź, w jakim wieku jest Twoja płodność! przygotowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz bocian” jest uświadomienie kobietom, że płodność zmniejsza się z wiekiem i że można ją kontrolować wykonując badanie tzw. rezerwy jajnikowej. W ramach projektu Stowarzyszenie planuje dotrzeć z działaniami edukacyjnymi do ponad 15 tysięcy kobiet. Pomogą w tym webinary, publikacje prasowe, materiały wideo oraz Q&A z lekarzami, którzy będą przekazywać informacje na temat badania rezerwy jajnikowej. Materiały edukacyjne zostaną umieszczone na portalu Stowarzyszenia i będą ogólnodostępne. W ramach programu 100 kobiet otrzyma możliwość wykonania nieodpłatnego oznaczenia rezerwy jajnikowej poprzez wykonanie badania AMH (hormon antymullerowski) w ośrodkach w całym kraju. Wyniki badania dostarczają kobietom informacji na temat ich płodności i ułatwiają podejmowanie świadomych decyzji na temat planów macierzyńskich.
– Grant jest dla nas szansą na szerzenie edukacji i budowanie świadomość na temat tego, jak duże znaczenie dla płodności ma wiek – powiedziała Marta Górna, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „Nasz bocian”. – Żyjemy w trudnych czasach, które powodują odsuwanie planów związanych z rodzicielstwem na później. Nie chcemy z tym walczyć. Jesteśmy zdania, że każda para, każda kobieta ma prawo samodzielnie decydować o tym, kiedy jest właściwy czas na rodzicielstwo. Natomiast zależy nam na budowaniu świadomości tego, jakie konsekwencje niesie odkładanie macierzyństwa na później. Niestety, biologia jest nieubłagana i wraz z wiekiem kobiety, płodność obniża się. Dlatego będziemy badać stan rezerwy jajnikowej kobiet, by były świadome, jak dużo czasu im pozostało na reakizację macierzyńskich planów – podsumowuje laureatka konkursu.
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz bocian” od 20 lat dostarcza pacjentom wiedzę o leczeniu niepłodności oraz wsparcie psychologiczne. Prowadzi portal i media społecznościowe na temat niepłodności. Od 10 lat wraz z ośrodkami leczenia niepłodności prowadzi akcję „Tata. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”, w ramach której raz w roku przekazuje pacjentom pulę ok. 1000 nieodpłatnych badań nasienia. Obecnie uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach grantu Erasmus+ „Together For Fertility”.
Pokonać wstyd czyli Godne miesiączkowanie na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
Celem drugiego zwycięskiego projektu zgłoszonego przez Fundację „Różowa skrzyneczka” jest dostępność środków higieny osobistej dla kobiet przebywających w szpitalnych oddziałach ratunkowych i oddziałach szpitalnych. Pomysłodawcy projektu chcą pomóc kobietom, które znalazły się na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie nie ma dostępu do środków higienicznych, niezbędnych w czasie menstruacji. Pomysłodawcy programu pragną walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym w szpitalach poprzez uwrażliwienie personelu SOR-ów na potrzeby kobiet, zwiększenie świadomości pacjentów na temat miesiączkowania. W ramach projektu do szpitali w lubuskiem, podlaskiem i warmińsko-mazurskiem (najmniej zamożnych województw w Polsce) Stowarzyszenie dostarczy tzw. Różowe skrzyneczki. Są to pojemniki na artykuły higieniczne, w których znajdzie się zapas podpasek oraz ulotki o zdrowiu menstruacyjnym.
– Chcemy podziękować Kapitule konkursu za zauważenie problemu, jakim jest brak dostępu do podpasek i tamponów w miejscach publicznych. Dziękujemy też wszystkim osobom, które codziennie uwrażliwiają nas na nowo na problem wykluczenia menstruacyjnego. I pokazują, że dbanie o zdrowie menstruacyjne to jest kwestia zdrowia publicznego – powiedziała Ewa Szymera, członkini zarządu w Fundacji „Różowa skrzyneczka”. – Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi wszystkie wszystkie dziewczynki, kobiety, które znajdą sie w szpitalach i na SOR-ach będą miały dostęp do podpasek i tamponów, a przede wszystkim do godnego menstruowania.
Fundacja „Różowa skrzyneczka” walczy z wykluczeniem menstruacyjnym. Prowadzi działania na rzecz zapewniania powszechnego dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych w przestrzeni publicznej oraz edukacji na temat miesiączkowania. Dzięki działaniom Fundacji ponad 10.000 Różowych skrzyneczek trafiło do szkół, burs, placówek edukacyjnych, szpitali, kin, bibliotek i teatrów. W akcję włączają się kolejne samorządy, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica. Fundacja ma zaufanych i cenionych doradców, specjalistów z dziedzin ginekologii, psychologii, seksuologii i socjologii, a także wsparcie wielu instytucji takich jak np. Rzecznik Praw Pacjenta. Razem z organizacjami członkowskimi Okresowej Koalicji pracują nad projektem ustawy poselskiej, która zapewni dostęp do podpasek i tamponów w szkołach i placówkach edukacyjnych oraz edukację menstruacyjną.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Znamy laureatów III edycji konkursu „Grant na zdrowie”