Zdrowy Białystok

Środa, 16 06 15:37

Ostatnia modyfikacja:środa, 16 06 2021

Cichy złodziej kości nie śpi w pandemii

Rusza ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych.
Osteoporoza jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych i niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a dla osób starszych nawet zagrożenie życia. NFZ szacuje, że w Polsce na osteoporozę choruje 2,1 mln osób lecz aż 74% pozostaje niezdiagnozowanych (1,56 mln osób). Podstawową diagnostyką osteoporozy jest pomiar gęstości kości, tymczasem liczba wykonywanych badań densytometrycznych w 2020 r. zmniejszyła się w Polsce aż o 36%. Sukces leczenia osteoporozy leży głównie we wczesnej diagnozie dlatego nie zwlekaj i zapisz się na bezpłatne badanie gęstości kości na www.zbadajswojekosci.pl lub zadzwoń 881 474 000.
W czasie pandemii wyraźnie spadła liczba udzielnych porad medycznych w Polsce dotyczący innych schorzeń niż zakażenie COVID-19. W badaniu przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci ponad 62% respondentów stwierdziło, że kluczowym obszarem wymagającym w aktualnej sytuacji najpilniejszej poprawy jest możliwość wykonywania badań diagnostycznych, które pozwolą podjąć decyzję o rozpoczęciu lub dalszym leczeniu. Tymczasem liczba kierowanych pacjentów do zabiegów diagnostycznych także wyraźnie spadła; w przypadku badań densytometrycznych jest to spadek o prawie 36%. Dlaczego diagnostyka jest tak istotna w przypadku osteoporozy?
Cichy złodziej kości
Osteoporoza jest podstępną chorobą. Przez długi czas nie objawia się żadnymi dolegliwościami, aż do momentu złamania, świadczącym już o dużym zaawansowaniu choroby. Dlatego też osteoporoza nazywana jest często „cichym złodziejem kości”. Przy zapotrzebowaniu organizmu na wapń następuje jego pobór z dostępnych w organizmie zasobów – właśnie z tkanki kostnej.
W wyniku tego procesu kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom. Osteoporoza z reguły rozwija się wolno i wiąże się z wiekiem; częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do czynników ryzyka rozwoju osteoporozy zalicza się m.in. niską podaż wapnia, ale także niedobór witaminy D, brak ruchu i siedzący tryb życia, które mogą nabrać szczególnego znaczenia w czasie pandemii - przedłużających się obostrzeń i pozostawania głównie w domu.
Osteoporoza nie czeka na koniec pandemii
Wielu specjalistów uważa osteoporozę za epidemię XXI w. Liczba cierpiących na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym osteoporozę, stale wzrasta, co przypisuje się procesowi starzenia się społeczeństw oraz wpływowi zmian w trybie życia. Szacuje się, że obecnie na całym świecie liczba pacjentów z osteoporotycznymi złamaniami kości udowej przekracza 200 milionów.
Zbadano wpływ pandemii COVID-19 na sposób, w jaki lekarze leczą swoich pacjentów z osteoporozą na świecie. W 53 krajach objętych badaniem stwierdzono, że zmiany te negatywnie wpłynęły na diagnostykę i leczenie tych pacjentów, co może spowodować wzrost zachorowalności i częstości groźnych złamań. NFZ potwierdza, że w 2020 roku również w Polsce nastąpiła niekorzystna zmiana w obszarze leczenia osteoporozy; o niemal 1/3 spadła liczba specjalistycznych porad a liczba badań diagnostycznych (densytometria) - o przytoczone wyżej niemal 37%. Statystyki te są tym bardziej niepokojące, że złamania osteoporotyczne wiążą się z dużym stopniem niepełnosprawności i utraty niezależności u starszych członków społeczeństwa. Związane ze złamaniami szyjki kości udowej unieruchomienie i towarzyszące mu konsekwencje zdrowotne są przyczyną utraty życia przez 740.000 osób każdego roku na świecie.
Zapobiegaj osteoporozie i zbadaj swoje kości
17 kwietnia 2021 r. ruszyła ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych Zapobiegaj osteoporozie. Mobilne punkty badań wyposażone w specjalistyczny sprzęt do pomiaru gęstości kości, tzw. osteobusy, będą dostępne w 250 lokalizacjach w całej Polsce.
- Densytometira jest całkowicie bezbolesna i trwa tylko kilka minut a pomoże w porę rozpoznać osteoporozę- tłumaczy Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska, organizatora akcji. – W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety powyżej 50. roku życia i po menopauzie oraz osoby stosujące złą dietę, palące tytoń lub nadużywające alkoholu. Ale po 65. roku życia badanie zalecane jest już wszystkim. Dobrze jest w odpowiednim momencie zbadać swoje kości, ponieważ osteoporoza początkowo nie objawia się żadnymi dolegliwościami.
Akcję zaplanowano na 6. miesięcy tak, aby z badania mogło skorzystać nawet 20 tys. pacjentów. Osteobusy są specjalnie przygotowane pod kątem restrykcyjnych wymogów sanitarnych - są odpowiednio wentylowane i posiadają dezynfekujące powietrze lampy UV. Po każdym pacjencie miejsce badania będzie dokładnie dezynfekowane, a obsługę będzie pełnił jeden technik wyposażony w odzież ochronną.
Więcej na www.zbadajswojekosci.pl

Densytometria to najczęściej stosowane badanie diagnostyczne do pomiaru gęstości kości. Polega na  wykonaniu prześwietlenia RTG szyjki kości udowej lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Badanie jest dość proste, całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Na podstawie wyników badania lekarz będzie w stanie określić stan zdrowia kości, a w razie zdiagnozowania osteoporozy wdrożyć szybkie i bezpieczne leczenie.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Cichy złodziej kości nie śpi w pandemii