Zdrowy Białystok

Środa, 03 03 22:40

Ostatnia modyfikacja:środa, 3 03 2021

Aktorzy promują zalecenia do samodzielnej rehabilitacji pacjentów po Covid-19

Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z WHO przygotowała serię 3 filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. W role pacjentów wcielili się znani aktorzy - Mirosław Zbrojewicz i Katarzyna Zielińska - Jaworska.
Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z Covid-19 to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF. KIF wydrukowała i rozdała na własny koszt szpitalom, przychodniom i gabinetom ponad 70 tys. poradników, które trafiły do potrzebujących pacjentów. Przedstawiciele WHO, zachęceni sukcesem dystrybucji poradnika i zaangażowaniem KIF w ten projekt, poprosili nas o nakręcenie filmów z ćwiczeniami i zaleceniami. Są one dostępne na www.fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid
- Przebycie zakażenia Covid-19 może wiązać się z różnymi komplikacjami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności i samopoczucia. Kluczem do fizycznego, ale i emocjonalnego powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. To naprawdę ważne, aby docierać z pomocą do wszystkich pacjentów, którzy potrzebują wsparcia. Cieszę się z solidarnego i głębokiego zaangażowania KIF w walkę z konsekwencjami pandemii - podkreśla dr Paloma Cuchí, przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.
Scenariusz trzech filmów został przygotowany przez KIF w oparciu o treść polskiej wersji poradnika. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO. W nagraniach wzięli udział aktorzy: Katarzyna Zielińska-Jaworska - aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z seriali BrzydUla, W głębi lasu, Diagnoza czy M jak miłość i filmów Jesteś Bogiem, Pręgi oraz Mirosław Zbrojewicz – niezwykle popularny aktor, znany z wielu ról tzw.  twardych facetów w filmach i serialach sensacyjnych, ale także komediowych, na czele ze słynną rolą Gruchy z Chłopaki nie płaczą.
- Zależało nam na doborze aktorów reprezentujących różne generacje pacjentów. COVID-19 jest niestety chorobą wyjątkowo demokratyczną, atakuje osoby w różnym wieku. Chcemy dotrzeć z zaleceniami do wszystkich ozdrowieńców, stąd decyzja, aby ćwiczenia i wskazówki prezentowały osoby znane z ekranu czy sceny teatralnej - mówi Wojciech Komosa, Kierownik Działu Komunikacji i Marketingu.
Ekranizacja materiału dla pacjentów do samodzielnej rehabilitacji jest wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy chorzy dotknięci Covid-19, a także ich bliscy czy opiekunowie.
Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawiamy ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta. W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.
- Poradnik Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z Covid-19 przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu Covid-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń - dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą - dodaje Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka, odpowiadająca w KIF za kontakty z WHO i inicjatorka współpracy w zakresie poradnika.
Filmy będą szeroko promowane zarówno na stronach i profilach KIF, a także w mediach. Planujemy także dystrybucję zagranicą, w różnych wersjach językowych. Zachęcamy do szerokiego udostępniania filmów na profilach w mediach społecznościowych, tak aby dotarły do jak najliczniejszej grupy potrzebujących osób. Wierzymy, że filmy są doskonałym uzupełnieniem materiałów w formie drukowanej i ich atrakcyjna forma zachęci pacjentów do ćwiczeń. Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej samodzielnej rehabilitacji pacjentów pocovidowych www.fizjoterapiaporusza.pl/rehabilitacja-po-covid
Polscy fizjoterapeuci od początku walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, a doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z Covid-19.
KIF uruchomiła ostatnio program bezpłatnych szkoleń nt. fizjoterapii osób, które przeszły Covid-19: www.kif.info.pl/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19-nowy-cykl-edukacyjny-krajowej-izby-fizjoterapeutow

 

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Aktorzy promują zalecenia do samodzielnej rehabilitacji pacjentów po Covid-19