Zdrowy Białystok

Czwartek, 20 06 08:16

Ostatnia modyfikacja:czwartek, 20 06 2019

Różowa Wstążka w gabinecie Ultramed

ultramed082018Październik - to właśnie wtedy dociera do nas najwięcej apeli o regularnych badaniach piersi. Gdy miesiąc ten się kończy, wszystko przycicha - zapominamy o profilaktyce. Tak być nie powinno! Drogie Panie – badajcie się nie tylko w październiku.
Statystyki są alarmujące. Rak piersi jest najczęściej występującym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym i stanowi główną przyczynę zgonów pań z powodu tej choroby. Niestety za to, że tak się dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza.
Badania piersi, np. profilaktyczne USG, warto robić regularnie. Wskazaniem są różnego rodzaju stwardnienia w piersiach, których wcześniej nie było, np. guzki; a także: nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią; zmiany w brodawce, a także guzki w dołach pachowych. Zaniepokoić powinien także zmieniony kształt lub kolor piersi, brodawki, zmarszczenia, wciągnięcia lub owrzodzenia.
- USG wykrywa łagodne oraz złośliwe zmiany w piersiach - mówi dr n. med. Radosław Bobrowski, właściciel gabinetu USG Ultramed w Białymstoku. - Jest to niezwykle cenne badanie do oceny piersi o dużej gęstości gruczołowej - typowych zwłaszcza dla kobiet przed menopauzą - i powinno być metodą z wyboru w tej grupie pacjentek. Jest to też dobra metoda badania torbieli piersi.
O ile USG piersi zalecane jest kobietom między 20. a 40. rokiem życia, to mogą z niego korzystać również pacjentki starsze, z tego względu, że pomaga wykrywać zmiany, których nie wykazuje badanie mammograficzne.
- USG wykonuje się także w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, gdyż umożliwia ono różnicowanie zmian torbielowatych i litych oraz pozwala na bardziej precyzyjną ocenę wielkości i granic zmian ogniskowych. Warto też dodać, iż ultrasonografia piersi jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących - dodaje doktor Bobrowski.
Pod kontrolą sondy USG, wykonuje się także biopsje oraz punkcje torbieli. Pobrany materiał pozwala na ostateczne różnicowanie mikroskopowe patologii. Badanie z tzw. opcją dopplerowską zwiększa dodatkowo czułość i swoistość ultrasonografii w różnicowaniu zmian łagodnych i tych podejrzanych o złośliwość.
- Biopsja zlecana jest najczęściej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmiany nowotworowej. Wskazaniem do jej wykonania jest obecność stwierdzonego - np. w czasie badania USG - guza, torbieli, nacieku lub obrzęku. W gabinecie Ultramed wykonujemy biopsje cienkoigłowe celowane, pod kontrolą USG, tzw. BACC: piersi, tarczycy, slinianek, węzłów chłonnych oraz zmian podskórnych. Wykonują je lekarze, którzy na co dzień pracują w Białostockim Centrum Onkologii i mają szerokie doświadczenie w diagnostyce onkologicznej. Wynik badania dostępny jest po ok. 10-14 dniach – mówi doktor Radosław Bobrowski.
Istotną kwestią jest to, iż cena biopsji w Ultramedzie jest stała i pacjent nie musi martwić się liczbą wkłuć, które muszą być wykonane. Ich liczbę określa radiolog lub patomorfolog, dopiero w trakcie zabiegu. Taka forma biopsji, znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu lub niewykrycia patologicznych zmian, co może mieć miejsce w przypadku gdy pacjent, mając ograniczone możliwości finansowe, rezygnuje z kolejnego wkłucia, ponieważ jest ono dodatkowo płatne.
Szczegółowe informacje na temat badań USG piersi, biopsji, jak również całej oferty Gabinetu USG Ultramed udzielane są telefonicznie - 795 795 014 lub 792 793 460.
MB


Avon kontra Rak Piersi w Ultramedzie
W październiku rusza X edycja akcji Gabinety z Różową Wstążką prowadzona w ramach kampanii Avon kontra Rak Piersi. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz umożliwienie kobietom w całej Polsce skorzystanie z dofinansowanych ze środków kampanii badań USG piersi.
W Białymstoku na takie badania zaprasza Gabinet USG Ultramed mieszczący się przy ul. Bema2. Koszt USG piersi w tej placówce, w ramach akcji Gabinety z Różową Wstążką, to jedynie 20 zł. Dodatkowo każda pani otrzyma zestaw kosmetyków Avon do pielęgnacji ciała.
Liczba badań jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy od 11 października, tel. 795 795 014, 792 793 460.

Szybki kontakt

  • Adres: ul. Bema 11, lok. 80, II piętro
    15-369 Białystok
  • Tel: 85 745 42 72
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Różowa Wstążka w gabinecie Ultramed